Merak Ettikleriniz
COVID-19 Havalimanlarında Alınması Gereken Önlemlere https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/depo/diger_kamu_kuruluslar/COVID19-HavalimanlarindaAlinmasiGerekenOnlemler.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.
Check-in işleminizden önce mutlaka HES kodunuzu almanız gerekmektedir. En geç check-in işleminiz süresince, online check-in veya check-in kontuarında, HES kodunuzu bildirmeniz gerekmektedir. Aksi halde, uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz. Alınan önlemler kapsamında, HES kodunuz olmadan; • Bilet satın alamazsınız, • Online ya da havalimanında check-in yapamazsınız, • Seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz a- Seyahat öncesinde, kişiye özel üretilecek HES ( Hayat Eve Sığar ) kodunun temin edilmesi ve bilet satın alma aşamasında, rezervasyona eklenmesi gerekmektedir. HES kodu, Sağlık Bakanlığınca yapılacak kontroller için sorgu amaçlı kullanılacaktır. HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi gibi alanların doğru ve eksiksiz girilmesi zorunludur. Web sitemiz veya mobil uygulamamız üzerinden, bilet satın alımı sırasında, yolcu bilgileri sayfasında bulunan, kişisel bilgilerinizin hemen altında HES Kodu girişi ile ilgili alana her yolcu için ayrı ayrı HES kodunuzu girebilirsiniz. HES kodunuzu check-in esnasında da göstermeniz gerekmektedir! Check-in esnasında HES kodunuz tekrar kontrol edilecektir. Check-in kontrolleri sonrasnda sağlık durumunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sorgu ve yönlendirmeleri doğrultusunda uçuşa elverişli olmaz ise kurallar gereği uçuşa kabul edilemezsiniz. b- Uçuş gününüze kadar HES kodunuzu almadıysanız, havalimanında check-in işlemlerinden önce HES kodunuzu temin edebilirsiniz. Check-in işlemleri sırasında HES Kodunuzu göstermeniz gerekmektedir.HES kodunuz check-in işlemleri esnasında kontrol edilecektir. Check-in kontrolleri sonrasında, Sağlık Bakanlığı'nın sorgu ve yönlendirmeleri kapsamında,, sağlık durumunuz uçuşunuza elverişli olmazsa, kurallar gereği uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz. Detaylı bilgi için https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/depo/diger_kamu_kuruluslar/COVID19-HavalimanlarindaAlinmasiGerekenOnlemler.pdf adresini ziyaret edebilirsiniz.
Satın alınmış biletler için HES kodu 0212 221 12 21 nolu müşteri hizmetleri hattımızdan ekletebilirsiniz.
• Seyahat öncesinde, kişiye özel üretilecek HES ( Hayat Eve Sığar ) kodunun temin edilmesi ve bilet satın alma aşamasında, rezervasyona eklenmesi gerekmektedir. • HES kodu, Sağlık Bakanlığınca yapılacak kontroller için sorgu amaçlı kullanılacaktır. HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi gibi alanların doğru ve eksiksiz girilmesi zorunludur. * Web sitemiz veya mobil uygulamamız üzerinden, bilet satın alımı sırasında, yolcu bilgileri sayfasında bulunan, kişisel bilgilerinizin hemen altında HES Kodu girişi ile ilgili alana her yolcu için ayrı ayrı HES kodunuzu girebilirsiniz. * HES kodunuzu check-in esnasında da göstermeniz gerekmektedir! Check-in esnasında HES kodunuz tekrar kontrol edilecektir. * Check-in kontrolleri sonrasnda sağlık durumunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sorgu ve yönlendirmeleri doğrultusunda uçuşa elverişli olmaz ise kurallar gereği uçuşa kabul edilemezsiniz.
• HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tüm yurt içi uçuşlarda ve Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda zorunludur. • HES kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır. Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız ya da gidiş-dönüş bir biletiniz varsa HES kodunuz dönüş tarihinizi de kapsamalıdır. • Eğer ilk uçuşa 25 saatten az kalmış ise HES kodu üzerinden yolcunun sağlık durumu kontrol edilecektir. • HES kodu 0-2 yaş aralığında olan bebek yolcular için zorunlu değildir. • Bu işlem her yolcu için ayrı ayrı uygulanacaktır. HES Kodu ile kişinin Sağlık Bakanlığı sistemleri üzerinden, sağlık durumu sorgulanır, risk varsa seyahati onaylanmaz. Yapılan bu sorgulamalarda Corona sebebiyle uçmanıza engel bir durum belirlenirse uçuşa kabul edilmeyeceksiniz. Seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak, sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanır. HES kodunuz ile ilgili aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda, seyahatiniz onaylanmayacaktır. • COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu, • Yeterli süreli HES koduna sahip olmama durumu, • Hatalı T.C. Kimlik No ya da pasaport bilgisi girilmesi durumu.
Paylaşım Süresi, talep ettiğiniz HES kodunuzun aktiflik süresini belirler. HES kodunuzu uçak bileti alımlarında kullanabilmeniz için, Paylaşım Süresi'nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresi ile bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz. Uygulama üzerinden Paylaşım Süresi'ni sınırsız olarak da belirleyebilirsiniz. SMS'le HES kodu talep etmeniz durumunda da en son girilen gün sayısı Paylaşım Süresi'ni ifade eder. SMS'le HES boşluk T.C. Kimlik No boşluk Kimlik Seri No son 4 hanesini girdikten sonra bu alanı boş bıraktığınızda Paylaşım Süreniz 1 yıl olacaktır.
1- "Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden, "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir. "HES Kodu Oluştur" butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur. HES uygulamasını İOS cihazlar için https://apps.apple.com/tr/app/hayat-eve-sığar/id1505756398?l=tr adresinden, HES uygulamasını ANDROID cihazlar için https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar&hl=tr adresinden indirebilirsiniz. 2- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve "Paylaşım Süresi" gün sayısı olarak yazılır ve 2023'e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir. Paylaşım Süresi'nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz. Örnek; HES 12345678901 1234 17 Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır. 3- e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz. e-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz. -Belli bir gün sayısını kapsayan kodları alırken uçuş günlerini dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Eğer kodunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyonlarınız onaylanmamaktadır. -Ayrıca HES kodunuzun geçerli olmaması, iletişim bilgilerinizin eksik veya hatalı olması, doğum tarihi vb. kişisel bilgilerinizdeki hatalar nedeniyle seyahatinize izin verilmeyebilir. Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda, yabancı uyruklu yolcularımız için Hes Kodu zorunlu hale getirilmiştir. 06 Haziran 2020 tarihinden itibaren Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk (Örneğin; TUR - Pasaportta belirtildiği gibi), Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS atıp HES kodu alınabilecektir.
Yurt içi ve Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda güvenle uçmanız için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır. Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan kurallara göre; tüm yurt içi uçuşlarda ve Türkiye kalkışlı yurt dışı uçuşlarda seyahat edecek yolcuların uçuşlarını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için HES Kodu ile kontroller sağlanacak ve uçuşa 24 saat kala tüm yolcuların risk durumları HES kodu üzerinden sorgulanacaktır.
Uçuş iptali nedeniyle biletimin iadesini istiyorum. Ne yapmalıyım? Biletiniz ile ilgili işlemlerinizi, https://www.hesaplibiletal.com web sayfamız üzerinden online işlemler enusunden hızlıca yapabilirsiniz. Türk Hava Yolları ve Pegasus; Uçuşunuzda herhangi bir sefer iptali söz konusu ise, hava yolu uygulamaları doğrultusunda biletiniz ile ilgili açığa alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden, Yolcu Haklarına Dair açıklanan yönetmelik gereği; açığa alınıp kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir. İlgili yönetmelik için tıklayınız Sun Express; İptal-iade işlemleri hava yolunun bilet kuralları doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. İade süreçleri hava yolu onayı doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. İadeniz hava yolu tarafından onaylandıktan sonra, ödeme yaptığınız kredi kartınıza yansıtılacaktır.
Uçuştan önce ve havalimanında alınması gereken önlemler nelerdir?- Covid-19 önlemleri kapsamında havalimanı girişlerinde ve check-in noktalarında alınan tedbirler sebebiyle, uçuştan önce check-in işlemlerinizi tamamlamanızı ve havalimanında yaşanacak yoğunluktan dolayı, yurt içi uçuşlarınızdan 3 saat, yurt dışı uçuşlarınızdan 4 saat önce havalimanında olmanızı öneririz HES kodunuzu havalimanında check-in esnasında da göstermeniz gerekmektedir! Uçuştan önce; Uçuştan önce rezervasyonunuza girmiş olduğunuz HES kodunuz Check-in esnasında tekrar kontrol edilecektir. Eğer gerçekleştirilen bu kontrol sonrası durumunuz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmeleri doğrultusunda uçuşa elverişli olmaz ise kurallar gereği uçuşa kabul edilmeyeceksiniz. Check-in'de ; Uçuş tarihinize kadar HES kodunuzu almadıysanız, havalimanında check-in işlemlerinden önce HES kodunuzu temin edebilirsiniz. Check-in işlemleri sırasında HES Kodunuzu göstermeniz gerekmektedir.Hes kodunuz check-in işlemleri esnasında kontrol edilecektir. Check-in kontrolleri sonrasında, Sağlık Bakanlığı'nın sorgu ve yönlendirmeleri kapsamında,, sağlık durumunuz uçuşunuza elverişli olmazsa, kurallar gereği uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz.
Yurt İçi Uçuşlar Hakkında Önemli Bilgilendirme- a) Türk Havayolları ve Anadolujet : Türk Havayolları uçuş iptallari ile ilgili güncel bilgileri hava yolunun web sayfası üzerinden takip etmek için https://www.turkishairlines.com/tr-tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. b) Pegasus Uçuşlarınızın güncel durumunu ve detayları hava yolunun web sayfası üzerinden takip etmek için https://www.flypgs.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. c) Sun Ekspress ve Onur Air Uçuşlarınızın güncel durumunu ve detayları hava yolunun web sayfası üzerinden takip etmek için https://www.sunexpress.com adresini ziyaret edebilirsiniz. d) Onur Air Uçuşlarınızın güncel durumunu ve detayları hava yolunun web sayfası üzerinden takip etmek için https://www.onurair.com/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. KORONAVİRÜS KAPSAMINDA, UÇUŞUNUZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER; Uçuşunuzun durumu Yurt içi ve yurt dışı uçuşunuz ile ilgili güncel bilgilere hava yolunun web sayfaları üzerinden kontrol edebilirsiniz. Uçuşlarınız ile ilgili kontrollerinizi yapmak ve anlık durumlarını takip etmek için https://www.dhmi.gov.tr/Sayfalar/default.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz. COVID-19 Nedeniyle İptal Edilen Uçuşlar ile İlgili Yolcu Hakları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Hava Yolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik gereği; COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcuların, bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcular, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki 2 ayın sonrasında havayolundan alabilecektir. İlgili yönetmeliğe https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200325-15.htm adresinden ulaşabilirsiniz. Açığa alma talebinizi iletmek için https://hesaplibiletal.com web sitemizden sayfanın ust kısmındaki 'online işlemler' sekmesinden talep oluşturabilirsiniz. ya da 0212 221 12 21 nolu hattımızdan mesai saatleri içersinde bize ulaşabilirsiniz. KORONAVİRÜS KAPSAMINDA, YURT İÇİ UÇUŞLAR İLE İLGİLİ KURALLAR ve UYGULAMALAR; a) Türk Hava Yolları ve Anadolujet : 1- 19 Mart 2020 ve öncesinde alınmış biletler için ve 31 Aralık 2020 tarihinde kadar ( dahil) işlem yaptırmak kaydı ile; Açığa Alma: - Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işleminizi yaptırabilirsiniz. Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir. - Ücretsiz açığa alma hakkından yalnızca bir defa yararlanılabilir. - Biletinizi 31 Aralık 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz. Açığa alma talebinizi, uçuşunuza 4 saat kalana kadar, bize iletmek için 0212 221 12 21 nolu hattımızdan mesai saatleri içersinde bize ulaşabilirsiniz. 2- 21 Mart 2020 - 20 Temmuz 2020 tarihleri arasında satın alınmış biletler için ve 31 Aralık 2020 tarihinde kadar ( dahil) işlem yaptırmak kaydı ile; Açığa Alma: - Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işleminizi yaptırabilirsiniz. Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir. - Değişikliği işlemlerinde, değişiklik ceza bedeli alınmayacaktır. - Ücretsiz açığa alma ve değişiklik hakkından yalnızca bir defa yararlanılabilir. - Değişiklik işlemlerinden ortaya çıkabilecek diğer ücret farkları (işlem bedeli, kur farkları, sınıf, tarih ve parkur değişikliğinden doğan farklar, vergi farkları vb.) yolcudan tahsil edilecektir. - Açığa alınan biletinizi, 31 Aralık 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz. - Uçuşunuzda herhangi bir sefer iptali yoksa, bu haklardan yararlanılamaz. Biletiniz ile ilgili işlemler, hava yolu orijinal bilet kuralları doğrultusunda gerçekleştirilecektir. Açığa alma talebinizi, uçuşunuza 4 saat kalana kadar, bize iletmek için https://hesaplibiletal.com web sitemizden sayfanın ust kısmındaki 'online işlemler' sekmesinden talep oluşturabilirsiniz. ya da 0212 221 12 21 nolu hattımızdan mesai saatleri içersinde bize ulaşabilirsiniz. b) Pegasus Hava Yolları Açığa Alma: - 26 Mart 2020 ve öncesinde alınan biletlerde, 27 Mart 2021 tarihine kadar işlem yaptırmak kaydı ile biletinizi açığa alabilirsiniz. * Açığa alınan ve 26 mart 2020 ve öncesinde satın alınan biletlerde, cezasiz ve ücret farkı ödemeden 27 Mart 2021 tarihine kadar dilediğiniz bir uçuşla degisiklik yapabilirsiniz. - 26 Mart 2020 tarihinden sonra alınan biletlerde seferin iptal olması halinde değişiklik cezası ödemeden sadece varsa yeni biletle arasındaki ücret farkını ödeyerek değişiklik yapabilirsiniz. * Bilet değişikliği yaparken seçmiş olduğunuz yeni bilet ile eski biletiniz aynı ücret sınıfında olduğu sürece bilet farkı alınmayacaktır. Açığa alma talebinizi iletmek için https://hesaplibiletal.com web sitemizden sayfanın ust kısmındaki 'online işlemler' sekmesinden talep oluşturabilirsiniz. ya da 0212 221 12 21 nolu hattımızdan mesai saatleri içersinde bize ulaşabilirsiniz. c) Sun Ekspress * Seyahat tarih aralığı 13 Mart – 30 Haziran 2020 arasında olan biletler, 15 Haziran 2020 tarihine kadar işlem yaptırmak kaydıyla, sadece bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz olarak istenilen başka bir tarihe ertelenebilecektir. * Biletinizi 30 Haziran 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz. * Yolcularımız ayrıca başka bir destinasyon için de yeniden rezervasyon yapabilecektir. Yeniden rezervasyon ve biletleme işlemi nedeniyle hiçbir ceza uygulanmayacaktır. * Eğer değişiklik yapılmak istenen biletin ücreti, tarih veya varış destinasyonu değişikliği nedeniyle daha yüksek olursa aradaki fiyat farkı alınabilir. * İade talep edilmesi halinde bilet kuralları uygulanır. * Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işleminizi yaptırabilirsiniz Açığa alma talebinizi iletmek için https://hesaplibiletal.com web sitemizden sayfanın ust kısmındaki 'online işlemler' sekmesinden talep oluşturabilirsiniz. ya da 0212 221 12 21 nolu hattımızdan mesai saatleri içersinde bize ulaşabilirsiniz. d) Onur Air * Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma veya değişiklik işleminizi yaptırabilirsiniz. Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir. * Ücretsiz açığa alma ve değişiklik hakkından yalnızca bir defa yararlanılabilir. * İade talep edilmesi halinde hava yolu ücret kuralları uygulanır. Açığa alma talebinizi iletmek için https://hesaplibiletal.com web sitemizden sayfanın ust kısmındaki 'online işlemler' sekmesinden talep oluşturabilirsiniz. ya da 0212 221 12 21 nolu hattımızdan mesai saatleri içersinde bize ulaşabilirsiniz. 65 YAŞ VE ÜZERİ YOLCULARIN UÇUŞLARI İLE İLGİLİ HAKLARI: Yurt içi uçuş talepleriniz için; 65 yaş ve üzeri yolcularımız için sadece açığa alma işlemi yapılabilecektir. İade talepleriniz, havayolunun iade kuralları çerçevesinde uygulanabilmektedir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Hava Yolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik gereği; COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcuların, bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcular, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında havayolundan alabilecektir. İlgili yönetmelige https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200325-15.htm adresinden ulaşabilirsiniz. Açığa alma talebinizi iletmek için https://hesaplibiletal.com web sitemizden sayfanın ust kısmındaki 'online işlemler' sekmesinden talep oluşturabilirsiniz. ya da 0212 221 12 21 nolu hattımızdan mesai saatleri içersinde bize ulaşabilirsiniz.
10 Haziran 2020 itibariyle yurt dışı uçuşları kademeli olarak başlamıştır . Buna göre yalnızca aşağıda detayları belirtilen yolcular uçuşlara kabul edilecek olup diğer yolcular, varış noktasındaki sınır yasakları kalktıktan sonra uçuşlarını gerçekleştirebileceklerdir. Transit veya varış noktasındaki ülkeye giriş çıkış kısıtlamaları ve yeni uygulamalar hakkında, ilgili ülkenin konsolosluğundan güncel bilgileri kontrol ediniz. 1- Türkiye çıkışlı uçuşlarda; a) Yalnızca, Avrupa birliği vatandaşı olanları ve vatandaşlığı olan ülkelerde oturma izni ve çalışma izni olanlar, dış hat uçuşlarını gerçekleştirebilecektir. b) 17 Mart 2020 tarihinden sonra düzenlenmiş olan C tipi ve D tipi vize sahibi kişiler. D tipi vizeler için şartlar: - AB vatandaşı ile aile birleşimi için düzenlenmiş olması - Önceden kullanılmış olan eğitim ve iş amaçlı vizeler - İlk kez giriş yapacak kişiler kabul edilmeyecektir (İlaç sektörü, gemi adamı, mevsimlik çalışan, tarım, medya veya metal sektöründe çalışanlar hariç) - Varış noktalarının Almanya olması gerekmektedir. (Örneğin: Belçika’ya seyahat edecek olan D tipi vizeler kabul edilmeyecektir.) c) Amerika kıtasına transit gidecek olup Türkiye çıkış yapacak olan Amerika ve Kanada pasaportu sahibi ve vatandaşı olan yolcular ALMANYA varışlı uçuşlar için; Sadece aşağıdaki şartları taşıtan kişilerin Almanya’ya girişine izin verilmektedir. · Alman pasaportu sahibi ve vatandaşı yolcular · Almanya tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler · Almanya üzerinden ikamet ettikleri komşu ülkeye transfer yapacak olan Avrupa Birliği vatandaşları ve Avrupa Birliği üyesi olan ülkeye dair oturumu olan diğer ülke vatandaşları (transferin nasıl yapılacağına dair belge gerekmektedir. Örneğin: Transfer uçuş bileti)· İş amaçlı seyahatlerde bulunacağına dair kanıtları olan yolcular (Örneğin; Askeri personel, gemi personeli, taşımacılık faaliyetinde bulunacak kişiler, diplomatlar, bakım personelleri, gıda endüstrisi personeli vb.) · Almanya üzerinden kendi ülkelerine transfer uçuş gerçekleştirecek kişiler (Devam uçuş biletlerini beyan etmeleri gerekmektedir.) · Turistik veya aile ziyareti amaçlı seyahatlerde Gri veya Yeşil pasaport sahibi kişiler kabul edilmeyecektir. · Almanya'ya giriş yapacak kişilerin eyalet kurallarına istinaden kendi evlerinde 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri söz konusudur. (Gemi adamları hariç) AVUSTURYA varışlı uçuşlar için; Sadece aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin Avusturya’ya girişine izin verilmektedir. · Avrupa Birliği, Schengen üyesi, İsviçre ve İngiltere vatandaşları · Avusturya tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler · D tipi vize sahibi kişiler · Avusturya’ya giriş yapacak kişilerin evlerinde 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir. (COVİD-19 testinin negatif olduğuna dair belge sunan kişiler hariç) İSVİÇRE varışlı uçuşlar için; Sadece aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin İsviçre’ye girişine izin verilmektedir. · İsviçre vatandaşları· İsviçre ve Lihtenştayn tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler · D tipi vize sahipleri sadece oturum izni alma aşamasında olanlar · Sağlık alanında resmi toplantılar için görevli olan C tipi vize sahipleri· İsviçre üzerinden kendi ülkelerine transfer uçuş gerçekleştirecek kişiler (Devam uçuş biletlerini beyan etmeleri gerekmektedir.) · İsviçre’de bir şirkette iş sözleşmesi veya istihdam belgesine sahip kişiler · İsviçre üzerinden ikamet ettikleri komşu ülkeye transfer yapacak olan Avrupa Birliği vatandaşları ve Avrupa Birliği üyesi olan ülkeye dair oturumu olan diğer ülke vatandaşları (transferin nasıl yapılacağına dair belge gerekmektedir. Örneğin: Transfer uçuş bileti) DANİMARKA varışlı uçuşlar için; Sadece aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin Danimarka’ya girişine izin verilmektedir. · Danimarka vatandaşları · Danimarka tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler · Almanya, İsveç, Norveç, Finlandiya, İzlanda tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler (sadece Danimarka’da aile bireylerinin bulunması durumunda, belge talep edilecektir) · Danimarka’da bir şirkette iş sözleşmesi veya istihdam belgesine sahip kişiler · D tipi vize sahipleri sadece oturum izni alma aşamasında olanlar · İş görüşmeleri ve toplantılarında bulunacak kişiler (sadece zorunlu olduğunu belgelemek şartı ile) · Taşımacılık faaliyetinde bulunacak kişiler (özel araç hariç)· Evlilik cüzdanı göstermek şartı ile ailesinin Danimarka’da yaşadığını belgeleyen kişiler · Tedavi amacı veya Aile bireylerinden birisinin sağlık sorunları olması durumunu belgeleyen kişiler · Eğitim faaliyetlerine katılacak kişiler, belgelemek şartı ile · Gemi Adamları · Danimarka üzerinden kendi ülkelerine transfer uçuş gerçekleştirecek kişiler (Devam uçuş biletlerini beyan etmeleri gerekmektedir.) Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız! İNGİLTERE varışlı uçuşlar için; · İngiltere’ye giriş yapacak kişilerin Sağlık Bakanlığı talimatı doğrultusunda evlerinde 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir. · Online ortamda olan Halk Sağlığı tanıtım kartının doldurulması ve pasaport kontrolünde ibraz edilmesi gerekmektedir. Doldurulması gereken form için Tıklayınız. BELÇİKA varışlı uçuşlar için; Sadece aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin Belçika’ya girişine izin verilmektedir. · Belçika vatandaşları ve oturum sahipleri · Belçika üzerinden ülkelerine dönüş yapacak olan; Avrupa Birliği, Schengen üyesi, İsviçre, İngiltere, Andora, Monako, Karadağ, Makedonya, San Marino, Sırbistan ve Vatikan (Holy See) ülkelerinin vatandaşları, oturum/aile birleşim kartı sahipleri ve D tipi vize sahibi kişiler HOLLANDA varışlı uçuşlar için; Sadece aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin Hollanda’ya girişine izin verilmektedir. · Hollanda vatandaşları ve oturum sahibi kişiler · Hollanda üzerinden ülkelerine dönüş yapacak olan; Avrupa Birliği, Schengen üyesi, İsviçre, İngiltere, Andora, Monako, Karadağ, Makedonya, San Marino, Sırbistan ve Vatikan (Holy See) ülkelerinin vatandaşları, oturum/aile birleşim kartı sahipleri ve D tipi vize sahibi kişiler · Hollanda üzerinden transit uçuş gerçekleştirecek kişiler · Halk Sağlığı tanıtım kartının doldurulması ve uçağa biniş esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir. · Hollanda’ya giriş yapacak kişilerin Sağlık Bakanlığı talimatı doğrultusunda evlerinde 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir. FRANSA varışlı uçuşlar için; Sadece aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin Fransa’ya girişine izin verilmektedir. · Fransa vatandaşları ve oturum sahibi kişiler · Fransa üzerinden ülkelerine dönüş yapacak olan; Avrupa Birliği, Schengen üyesi, İsviçre, İngiltere, Andora, Monako, San Marino, Sırbistan ve Vatikan (Holy See) ülkelerinin vatandaşları, oturum/aile birleşim kartı sahipleri ve D tipi vize sahibi kişiler · Online ortamda olan Halk Sağlığı tanıtım kartının doldurulması ve pasaport kontrolünde ibraz edilmesi gerekmektedir. https://www.interieur.gouv.fr. · Fransa’ya giriş yapacak kişilerin Sağlık Bakanlığı talimatı doğrultusunda evlerinde 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir. 2- Türkiye varışlı (yurt dışından Türkiye'ye) uçuşlarda; Türk pasaportu ve vatandaşı olan yolcular için bir kısıtlama bulunmamaktadır. Avrupa vatandaşları da yurt dışından çıkış yaparak Türkiye'ye gelebilecek.
Havayolları uçuşları sırasında kabinde taşınmak üzere aynı cins olmak kaydıyla en fazla 2 hayvan kabul edilebilir. Kedi, köpek ve kuş yolcularla birlikte kabin içerisinde taşınabilmektedir. Havayolları hiçbir uçuşta çiftlik hayvanlarını kabul etmemektedir.
Yürüme kabiliyetine sahip olmayan, hasta, yaşlı, engelli yolcularımız tekerlekli sandalye hizmetimizden ücretsiz faydalanabilirler. Tamamen hareketsiz (hareket kabiliyeti olamayan) yolcularımız yanında refakatçisi olmadan uçuşa kabul edilemezler.
Grup rezervasyonları online olarak alınamamaktadır. Grup rezervasyonlarınız için lütfen 0850 441 1 861 numaralı Hesaplibiletal.com Uçak Bileti merkezimizi arayınız.
El bagajlarına getirilen Sıvı içerikli madde taşınması ile ilgili kısıtlamalar ICAO ve ECAC kuralları gereği Sivil Havacılık genel müdürlüğü tarafından havayolu ile seyahat edecek yolcuların seyahatleri esnasında uçak içinde yanlarında bulunduracakları el/kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlama getirilmiştir. Yolcuların seyahatleri esnasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmamakta olup miktarı kısıtlanmaktadır. Her yolcu yaklaşık 20 cm x 20 cm boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 ml yi geçmemek üzere sıvı, jel bulundurabilir.
Kabine alacağınız bagajlarınız ayakaltına veya baş üstü kabin rafına sığacak büyüklükte olmalı, tek parça ve maksimum 25x45x56 cm ölçülerinde olmalı, ağırlığı 8 KG aşmamalıdır. Bu ölçülere uymayan el bagajları uçağın alt bölümüne alınacaktır. Bagajlarınızın içine ve dışına isim ve adres etiketi yapıştırılmalıdır.
Yolcunun check-in işlemini son dakikalara bırakmaması tavsiye edilir. Bu durumlarda yolcu uçuşa yetişse bile bagajı uçağa yetiştirilemeyebilir. Check-in işlemini geç yapan yolcunun bagajının gecikmesinden ötürü yapacağı harcamalar Havayolları tarafından karşılanmaz. Check-in sırasında teslim edilecek bagajdan sarkan ip, kayış ve kancalar mümkünse çıkarılmalı, aksi takdirde sabitlenmelidir. Bu gibi unsurlar bagajın transferi sırasında bantlara takılıp bagajın hasarına sebebiyet verebilmektedir.
Havalimanına gelirken; dış hatlar için pasaport, iç hatlar için fotoğraflı bir kimlik kartının ( nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı) hazır bulundurulması gerekmektedir. Evrak fotokopileri ile uçuşa yolcu kabul edilmemektedir.
Havalimanına, üzerinde barkod bilgisi olan biniş kartınızla gelmeniz gerekmektedir. Mobil cihazlarından online check-in yapan yolcularımızın ise mobil barkodlarıyla havalimanına gelmesi gerekmektedir. Biniş kartının fotokopisi ya da faksı kabul edilmez. Orjinal çıktınız kayıp ise yeniden basılması için check-in bankolarına müracaat etmeniz gerekmektedir. Engelli yolcularımız özel hizmete tabi olduklarından online check-in hizmetinden faydalanamazlar. Online check-in yapmış bebekli yetişkin, çocuk ve özel indirime tabi yolcularımızın boarding kartlarını teslim almaları için nüfus kağıdı ve/veya tanıtım kimlikleriyle birlikte iç hatlar için uçuş saatinden en geç 60 dakika önce, dış hatlar için ise uçuş saatinden en geç 90 dakika öncesinde havalimanındaki kontuarlara uğraması gerekmektedir.
İç hat uçuşlarınızda 1 saat önce, dış hat uçuşlarınızda en geç 2 saat önce, Irak ve Iran uçuşlarımızda 3 saat önce havalimanında bulunmanız gerekmektedir. Bilet bagaj işlemlerinizi, iç hat uçuşlarınızda kalkış saatinden 30 dakika önce, dış hat uçuşlarınızda ise kalkış saatinden 1 saat önce yaptırmış olmanız gerekmektedir. İşlem yaptırmama durumunda, o uçuşla ilgili tüm haklarınızı kaybedersiniz. Ayrıca, kalkıştan en geç 15 dakika önce uçuş kapısında olmanız gerekmektedir.
Uçuşa 3 saat kalana kadar online rezervasyon yapılabilir.
Bu konuda rezervasyonunuzu yaparken cep telefonunuzu girmiş olmanızın önemi çok büyüktür. Yedekten kabul edilen rezervasyonlarınızın bilgileri cep telefonunuza SMS mesajı ile yollanır.
Web den yedeğe kayıt işlemi olmadığından, 0212 221 1 221 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşarak yada acentemizden kayıt yaptırabilirsiniz..
Bu konuda rezervasyonunuzu yaparken cep telefonunuzu doğru vermenizin önemi çok büyüktür. Uçuşlarda olabilecek her türlü değişiklik cep telefonunuza SMS mesajı ile gönderilecektir.
Uçuşlarınız için rezervasyonlar 0850 441 1 861 numaralı telefondan bizlerle irtibata geçerek veya https://www.hesaplibiletal.com web sitemizden yapılabilir.
Biletler elektronik ortamda üretildiği için bir problem yaşamazsınız, geçerli bir kimlik belgesiyle uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
Türk Hava Yollarının 03.12.2013 tarihinde yayınladığı kural gereği uçak biletlerinde açığa alma işlemi kaldırılmıştır. Diğer havayollarının da birçoğu uçak bileti açığa alma işlemini kaldırmıştır. Değişiklikler ilk uçuş tarihinden önce yapılması gerekmektedir.
Misafirimiz olan biletinin ilk uçuşunu yapmadan açığa aldırdığı takdirde bileti aldığı tarihten itibaren 12 ay içinde kullanabilir. Her açık bilet parkurunun kendine ait bir tutarı vardır ve sabittir. Bilet tutarı bu tutar üzerinden hesaplanır. Arada ücret farkı var ise daha sonra onu ödeyerek işlem yapar veya iade almaz. Misafir biletini açık bilete değiştirirken normal bilet kuralları uygulanır. Açık bilet devredilemez, isim değişikliği yapılamaz. Açık biletler iç hat uçuşa ait ise iç hatta kullanabilir, dış hat uçuşa ait ise dış hatta dış hatta kullanabilir.
0212 221 1 221 numaralı telefondan bizlere ulaşarak yada ucuzauc.com dan kredi kartı ile biletinizi ödeyebilirsiniz. Biletinizi internette sadece 3D kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.
Uçak Biletlerinin kullanım, rezervasyon değiştirme, iptal vb. hakkı, sadece biletin üzerinde adı - soyadı yazılı kişiye aittir ve bu hak hiç bir şekilde devredilemez.
Biletler düzenlendiği andan itibaren 1 yıl geçerlidir.
Havayolları doluluk esaslarına göre uçak biletlerini fiyatlandırdıkları için ucuz uçak bileti satın almak istiyorsanız uçak biletlerinizi uçuş tarihinden ne kadar erken alırsanız fiyat konusunda avantajlı olursunuz. Promosyon ve kampanyalı uçak biletleri sınırlı sayıda olduğundan çabuk tükenirler. Bu nedenle en ucuz uçak biletini alabilmeniz için erken rezervasyon yaptırarak uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Gitmek istediğiniz yerlere farklı havayollarının uçuşlarını web sitemizde tek ekranda görerek sık sık arama yapmanızı tavsiye ederiz. Hafta sonu yapılacak uçuşlar için satın alınan uçak biletleri hafta içi yapılacak uçuşlardan daha maliyetli olabilmektedir. Bu sebeple uçak biletlerinizi daha ucuza satın almak için haftaiçi yapılacak olan uçuşları tercih etmeniz avantajınıza olacaktır. Uçak bileti fiyatlarını sorgularken esnek tarih avantajlarını da kullanmanız faydanıza olacaktır.
hesaplibiletal.com müşterilerine tüm uçak biletlerini (tüm havayolları eksiksiz) bir şekilde sizlere sunmaktadır. Ucuzdan, pahalıya doğru sıralayarak sizlere zaman kazandırmaktadır. Bunun ile birlikte farklı farklı havayollarını bir arada tek seferede alabildiğiniz gibi ayrıca diğer firmalara göre daha az hizmet bedeli aldığından aynı bileti daha uygun fiyata alabilrisiniz.
2018 © Tüm hakkı saklıdır. hesaplibiletal.com