Vizesiz Arnavutluk

Arnavutluk, Balkanlar'da yer alan, zengin kültürü, köklü tarihi, farklı mimarisi ilginç bir ülke. Çoğunlukla kültür turizmi sevenlerin tercih ettiği ülkede başkent Tiran capcanlı gece hayatıyla ilgiyi üzerine topluyor. Tiran'da Tabak Köprüsü, Skanderbeg Meydanı, Hacı Ethem Bey Camii, Justinyen Kalesi, Büyük Park (Parku İ Madh), Kaplan Paşa Türbesi, teleferikle ulaşabileceğiniz Dajti Dağı görülmesi gereken yerlerden.

Yine 30 km mesafede yer alan sahil kenti Durres ve tarihi kasaba Kruja da gezilecek yerler listesine eklenebilir. Kruja yolunda Sarı Saltuk Türbesi ilginç bir yer.

1000 Pencereli Kent olarak da bilinen Berat ile birlikte güney denizlerinin gizli kalmış sahillerini keşfe çıkabilirsiniz. Gjirokaster şehri de Berat gibi Arnavutluk’un UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan tarihi bir yerleşim yeri. Shkumbin Nehri’nin yanında yer alan Elbasan, Arnavutluk’un Tiran ve Durres’ten sonra en kalabalık ve en önemli üçüncü şehri. Balkanlar’ın en büyük gölünün ve Taraboş Dağlarının çevrelediği İşkodra da görülesi diğer bir şehir.

Fakat Arnavutluk'u asıl değerli kılan, ulu dağlara ve uzun kumsallara yalnızca birkaç saatlik uzaklıkta yer alan coğrafyası. Arnavutluk Rivierasının en önemli turistik yerleri Saranda, Vlore ve Ksamil Arnavutluk’un turizm cenneti olarak not edilmesi gereken yerler

2018 © Tüm hakkı saklıdır. hesaplibiletal.com