Dünya'nın En Büyük Havalimanı; İstanbul Havalimanı Açıldı!

Açılışı bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Dünya'nın en büyük, İstanbul'un yeni havalimanı açıldı. İsmi de açılışta duyurulan havalimanının adı İstanbul Havalimanı oldu.

Gerek "Mimari", gerek "Teknoloji" ve gerekse "Operasyonel" bakımdan dünyanın en gelişmiş alt yapısına sahip olan İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli uçuş 31/10/2018 Çarşamba günü saat 11.32'de Ankara Esenboğa Havalimanı'na gitmek üzere havalandı. Türk Hava Yolları'nın (THY) "TK 2124" kodlu uçağı, İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli seferi gerçekleştirmek üzere Ankara'ya hareket etti. Bu uçuşa bizzat tanıklık eden 340 yolcu da tarihe İstanbul Havalimanı'ndan uçuş gerçekleştiren ilk yolcular olarak geçti. Öte yandan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak ile İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu da biletlerini alarak bu uçakla Ankara'ya hareket etti. Ayrıca uçuşta birçok medya mensubu da bulunmaktaydı.

 

İstanbul Havalimanı'nın Mimari Özellikleri

Yüzyıllardır İstanbul’un simgesi haline gelen ve Türk - İslam tarihinde kültürel öneme sahip lale figüründen esinlenerek tasarlanan Hava Trafik Kontrol Kulesi 90 metre yükseklikte bulunmaktadır ve içi son teknoloji cihazlar ile donatılmıştır. İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi dünyanın önde gelen tasarımcılarından Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlandı.

Yine aynı şekilde  terminal binalarında da İstanbul camilerinin, hamamlarının, kubbelerinin ve daha birçok tarihi yapının zenginliği, proje mimarisine ince ince işlendi. Havalimanı, Türk-İslam sanat ve mimarisinde kullanılan motifler, güzellik, doku ve derinlik sağlanarak yolcuların eşsiz bir buluşma noktası olmayı hedeflemekte.

2018 © Tüm hakkı saklıdır. hesaplibiletal.com