Ukrayna Vizesiz Tatil

Doğu Avrupa’nın en geniş ülkesi olarak bilinen Ukrayna’nın en büyük şehri aynı zamanda ülkenin başkenti olan Kiev. Rusya, Polonya, Macaristan, Beyaz Rusya, Slovakya, Romanya ve Moldova ile çevrili Ukrayna’nın başkent dışında en popüler şehirleri ise liman kenti Odessa ve Lviv. Yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Ukrayna, aynı zamanda eski bir Sovyetler Birliği ülkesi.

Slav dilince ‘’sınır ülkesi’’ anlamına gelen Ukrayna’nın resmi dili Ukraynaca. Yaygın olarak konuşulan diğer diller ise Rusça, Romence ve Lehçe. Ülkede Ukraynalılar dışında yaşayan halklar genellikle Rus, Moldova, Beyaz Rusya ve Bulgar kökenli. Ülkenin güneyinde yaşayan Kırım Tatarları da Ukrayna’da yaşayan Müslüman topluluklar arasında. Ukrayna’da en yaygın dini inanış ise Ortodoksluk. Sayıları fazla olmasa da Katolik ve Müslümanlar da ülkede yaşıyor.

Genel olarak ılıman karasal iklimin hakim olduğu ülkede güneyde Karadeniz ikliminin etkileri görülürken kuzeye çıkıldıkça daha sert bir karasal iklim etkisini hissettiriyor. Kış aylarında sıcaklıklar eksi değerlere düşse de bahar ve yaz aylarında özellikle güneyde 40 dereceye kadar yükselebiliyor. Ukrayna’yı ziyaret etmek için en ideal dönem haziran ayından ağustos sonuna dek süren yaz ayları. Ocak ve şubat gibi kış aylarında ise özellikle ülkenin kuzeyinde düşen hava sıcaklıkları ziyaretçileri zorlayabiliyor.

Doğal gaz ve diğer yeraltı madenleri açısından zengin olan ülkede sanayi ve ticaret son derece gelişmiş durumda. Ukrayna’da turizm de ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip. Ülkenin başta başkent Kiev olmak üzere büyük şehirleri her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Ukrayna’da günlük yaşamda ve özellikle yemek kültüründe Rus etkisini açıkça görmek mümkün. Ülkenin en ünlü lezzetleri arasında Slav kültürlerinde yaygın olarak tüketilen borsch çorbası ile yanında genellikle patates ile servis edilen tavuk ve et yemekleri geliyor. Tavuk eti kullanılarak hazırlanan lezzetli köfteler ‘’Kievski’’ olarak anılıyor. Bir çeşit mantı olan pelmeni ile kalkan, uskumru gibi balıklar da Ukrayna’da en sevilen lezzetler arasında. Alkollü içkiler konusunda da gelişmiş bir kültüre sahip ülkede maya ile hazırlanan kvas dışında, bira ve votka da sıklıkla tüketiliyor.

Geleneklerine son derece bağlı insanların yaşadığı Ukrayna ziyaretiniz süresince birine çiçek vermeniz gerekiyorsa çiçeklerin tek sayıdan oluşmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü çift sayıda verilen çiçekler ülkede pek hoş karşılanmıyor ve sadece cenazelerde çift sayıda çiçekler kabul ediliyor. Ayrıca bir evi ziyaret ettiğinizde içeri girmeden mutlaka ayakkabılarınızı çıkartmalı, evlerde ikram edilen yemek ve içkilerden tatmalısınız.

Aynı zamanda dünyanın en yeşil başkentlerinden biri olan Kiev, dünyada ağaç kesmenin yasak olduğu birkaç şehirden biri. Kiev’i ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında ise kentin en önemli buluşma noktası olan Özgürlük Meydanı ile 1 kilometreden fazla uzunluğu ile kentin kalbinin attığı noktaların başında gelen Kreshatik Caddesi ilk sıralarda geliyor. Ayrıca göz kamaştıran tarihi yapısı ve yeşil kubbeleri ile hayranlık uyandıran Caves Manastırı ve aynı zamanda şehre giriş kapısı olarak kabul edilen Altın Kapı da Kiev’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Eğer şehrin tarihine doğru heyecan verici ve renkli bir yolculuğa çıkmak isterseniz tarihi Podol semtini de görebilirsiniz. Şehirde birkaç gün geçirecekseniz binlerce çiçek ve bitki türünü görebileceğiniz Kiev Botanik Bahçesi, özellikle küçük çocuklarla şehre geldiğinizde her mevsim rahatlıkla gezebileceğiniz Kiev Hayvanat Bahçesi ve savaşın tüm yıkıcılığını gözler önüne seren İkinci Dünya Savaşı Müzesi’ni de şehirde görülecek yerler arasına alabilirsiniz.

Ukrayna’da başkent Kiev’de ve Odessa gibi ülkenin diğer büyük şehirlerinde son derece hareketli bir gece hayatı var. Gündüz tarihi alanları ve yapıları gezen turistlerin doldurduğu bu yerlerde eğlence sabahın erken saatlerine dek sürüyor. Ülkede alkolün uygun fiyatlı ve çok çeşitli olması da çevre ülkeler ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden turistlerin eğlenmek için Ukrayna’yı tercih etmesini sağlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ukrayna’ya yapacakları turistik seyahatler için vize alması gerekmiyor. Ülkeye vize almadan direkt ve aktarmalı seferlerle kolayca uçabilir, başkent Kiev, Odessa, Lviv ve Kharkiv gibi Ukrayna’nın en ünlü ve gözde şehirlerini keşfedebilirsiniz.

2018 © Tüm hakkı saklıdır. hesaplibiletal.com